Biznes internetowy to też koszty
Biznes internetowy to też koszty

Biznes internetowy to też koszty

Spotykam się często z opinią, że biznes internetowy to najprostszy sposób na szybkie zarobienie, dorobienie przyzwoitych pieniędzy w krótkim czasie, czy prosty sposób na działalność bez większych wymagań.

Czy tak jest w rzeczywistości? Czy działalność oparta na dostarczaniu produktów lub usług klientom znalezionym przez Internet to “bułka z masłem”?

Od czego zaczynamy zwykle prowadzenie firmy?

Niezależnie od sposobu jej prowadzenia firma zazwyczaj powstaje od pomysłu jej założyciela. Rodzi się on zwykle w głowie założyciela na podstawie: 

  • doświadczenia i wiedzy zdobytej w danej branży,
  • obserwacji rynku i jego zmian,
  • własnych zainteresowań,
  • czy wręcz pasji do konkretnego zawodu.

Czy biznes internetowy czymś tu się różni od tradycyjnego? Raczej nie, tu też potrzeba inicjatora z wizją, “nagrzanego” pomysłem twórcę firmy zarówno z oczekiwaniami efektów, jak i gotowego do ciężkiej pracy.

Jak to jest z tą pracą w e-biznesie?

Czy naprawdę jest jej aż tyle? Przecież Internet żyje cały czas i wystarczy tam wejść i już. Czy na pewno?

Praca początkującego przedsiębiorcy jest trudna i często zniechęcająca do dalszych działań niezależnie od sposobu jego prowadzenia. Gdyby nie fakt, że młody przedsiębiorca często nie dostrzega ograniczeń i zawzięcie dąży do celu, w wielu przypadkach niejedna firma nie przetrwałaby miesiąca.

Powstanie nawet małego sklepu internetowego niesie za sobą wiele zobowiązań i działań, które muszą być przeprowadzone. Rozpoczynając od najprostszych, choć bardzo ważnych, takich jak:

  • wybór domeny,
  • wybór systemu i oprogramowania e-sklepu,
  • synchronizacja sklepu z usługodawcami i pośrednikami takimi jak systemy płatności, kurierzy,
  • czy rzecz bez której e-commerce nie będzie w ogóle działał, czyli promocja.

Po pewnym czasie musimy zweryfikować nasze działania, sprawdzić ich skuteczność i ocenić ich efekty. Potrzebne jest testowanie nowych narzędzi i rozwiązań w celu kontroli aktualnego stanu i umożliwienia dalszego rozwoju. Taka inwestycja w nowe narzędzia jest niezbędna, żeby nie odstawać od konkurencji, która też się rozwija. Tu wszystko dzieje się o wiele szybciej niż w tradycyjnej firmie z prezesem, dyrektorem, handlowcami, produkcją i działem zbytu, które jeszcze do niedawna stanowiły definicję firmy w naszym kraju.

Czy biznes internetowy jest jedyną drogą dla firm?

Nie znaczy to, że biznes internetowy to zły kierunek dla nowych firm. Przeciwnie, nie ma innej drogi do ich rozwoju. Nie ma też dziś już podziału na biznes tradycyjny i internetowy. Według mnie dzisiaj możemy mówić wyłącznie o jednym sposobie prowadzenia firmy z wykorzystaniem różnych narzędzi, gdzie często obok konieczności zastosowania urządzeń produkcyjnych niezbędne stają się aplikacje internetowe, czy systemy e-commerce. To dzięki nim firmy stają się sprawniejsze, aktywniejsze, bardziej elastyczne.

Nie można tu zapominać o tym dlaczego?

Przede wszystkim powodem tych zmian jest konkurencja, która napędza ten rozwój. Jest ona niezbędnym czynnikiem rynku, mobilizującym firmy do działania. Już dawno uczyłem się o tym na studiach z zarządzania, a teraz w czasach e-biznesu staje się jeszcze bardziej aktualne i widoczne.

Marketing, a marketing internetowy

Tak samo możemy mówić o jednym marketingu, gdzie nie ma miejsca już na sztuczne podziały na tradycyjny i internetowy. Agencja marketingowe do niedawna zajmujące się tworzeniem i przygotowaniem strategii działań rynkowych opartych zwykle o targi, reklamy prasowe, czy zewnętrzne nośniki reklamowe przekładają ciężar tych działań do sieci. 

Widzimy to choćby po tym, że większość agencji marketingowych oferuje usługi związane z aktywnością firm w sieci, a rodzaj zastosowanych narzędzi zależy przede wszystkim od potrzeb firm i specyfiki ich działalności. Zarówno one jak i ich klienci wiedzą doskonale, że dziś działania nieuwzględniające środowiska internetowego jako jednego z kanałów dotarcia do odbiorców nie mają sensu. 

Jak działa nowoczesna agencja marketingowa?

Od tego typu firm, jak agencja marketingowa wymaga się dzisiaj doświadczenia i wiedzy na temat tworzenia kampanii marketingowych w różnorodnych mediach w tym social mediach. Nieodłącznym tego elementem jest umiejętność wyciągania wniosków z efektów działań. Analityka, która w Internecie jest dużo łatwiejsza niż w świecie realnej komunikacji i potrafi przynieść wiele informacji, które należy umieć właściwie odczytać i wykorzystać.

Nabycie nowych umiejętności przez dostawców usług, konieczność wykorzystywania w sposób ciągły niezbędnych narzędzi przynoszących bardzo dokładne dane, powodują, że outsourcing usług marketingowych generuje pewne koszty. Bez ich wykorzystania jednak trudno działać internetowym firmom, na przykład prowadzącym e-commerce. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają pracę i umożliwiają firmom bycie konkurencyjnymi, dzieje się to jednak pewnym kosztem, który musi zostać poniesiony i uwzględniony w początkowym biznesplanie takiej firmy.

Prawdziwy e-biznes

Z tych i jeszcze kilku innych powodów da się stwierdzić, że działalność internetowa, niezależnie od tego na czym polega i w jakiej branży jest prowadzona, jest prawdziwym biznesem wymagającym pełnej aktywności jego założyciela. Dodatkowo konieczne jest zaangażowanie odpowiedniej do skali ilości środków finansowych, aby e-biznes miał szansę powodzenia i rozwoju. Prowadzenie takiej działalności generuje takie same koszty jak każdej innej, a jego założycie powinni być tego świadomi już na starcie przedsięwzięcia.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki za każdy nowo powstający e-biznes bo wiem, że przedsiębiorcy, nawet ci najmniejsi dzięki swoim pomysłom i oddaniu generują przychody nie tylko w swojej firmie, ale dają szansę na zatrudnienie pracownikom. Wraz z nimi rozwijają się producenci, ich dostawcy, czy partnerzy handlowi. Dzięki temu wszyscy mamy szansę na rozwój, a o to przecież chodzi w biznesie.

Rozwijaj więc ze mną swój biznes! Nie wiesz jak? Czekam na Twój telefon lub e-mail.

Krzysztof Łukomski ekspert e-biznesu

Krzysztof Łukomski
właściciel firmy akebi.media

 

Zadzwoń, by porozmawiać o biznesie:

+48 604 59 26 25

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl