Nowa strona internetowa dla firmy - inwestycja, czy wydatek?
Nowa strona internetowa dla firmy - inwestycja, czy wydatek?

Planujesz zmianę strony WWW?

Prowadząc własną firmę wiem, że my przedsiębiorcy pracując z dnia na dzień w natłoku różnych obowiązków często nie zauważamy upływającego czasu. Na pytanie “...kiedy to było? często odpowiadamy “...no tak, może ze dwa lata temu”, a minęło już pięć. Tak dzieje się też z firmowymi stronami internetowymi.

Raz uruchomione witryny niezależnie od tego, czy aktywnie działają przynosząc przedsiębiorcom nowych klientów i zlecenia, czy będąc wyłącznie wirtualną wizytówką tak samo potrafią się "zużyć". Z czasem zmieniają się technologie, gusty i oczekiwania odbiorców, dlatego firmowe witryny także z czasem wymagają aktualizacji, odświeżenia, lub zmiany na nowe. Dlatego dzisiejsze pytanie brzmi: 

Kiedy warto pomyśleć o nowej witrynie firmowej?

Często w moich rozmowach z przedsiębiorcami pojawia się pytanie: jak powinna aktualnie wyglądać strona WWW profesjonalnej firmy? Właściciele firm pytają mnie, czy obecny stan ich stron jest wystarczający dla ich biznesu i czy już przyszedł czas na zmianę? Będąc doradcą biznesowym, a nie “sprzedawcą stron” mam okazję usłyszeć to pytanie z nadzieją na wiarygodną odpowiedź. Pomyślałem zatem, że w tym artykule dam odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania w tym temacie i choć trochę rozwieję niejasności. Dlatego należy zacząć od podstawowego pytania:

Czy w ogóle potrzebna mi firmowa strona?

W czasach ogromnej aktywności odbiorców produktów i usług w social mediach warto zastanowić się nad potrzebą posiadania w ogóle strony WWW opartej na własnej domenie, posadowionej na wykupionym serwerze. Generuje to zwykle stałe koszty utrzymania witryny. Media społecznościowe takie Facebook, Instagram, czy Twitter i jeszcze kilka innych mają dziś na tyle duże możliwości prezentowania naszych treści, że poza dodatkowymi funkcjami są dla nas praktycznie bezpłatne. Dodatkowo dzięki sieci połączeń pomiędzy użytkownikami mamy zapewnione już od razu pewnie zasięgi. 

Ich podstawową wadą jest to, że są dla wszystkich, i że media społecznościowe to nie nasza własność. Posiadając na nich profil, nawet rozbudowany firmowy fanpage nie jesteśmy jego właścicielem. Możemy pracować latami na dzisiejsze zasięgi, czy ilość użytkowników i nie mieć wpływu na to, co może z tymi treściami w ciągu kilku minut zrobić właściciel portalu. Choć trzeba mieć tego świadomość, to nie warto się jednak obawiać o to na zapas. Firmy prowadzące social media są też formą biznesu dla ich właścicieli i są po to, żeby istnieć, zbierać użytkowników, poszerzać ich zasięgi i przez to zarabiać. My i oni to naczynia połączone. W niektórych przypadkach warto zaufać social mediom i odpuścić sobie stronę WWW, szczególnie gdyby miało to generować w naszym biznesie zbędne koszty.

Czy wystarczy mi fanpage na Facebooku?

Jeśli prowadzisz niewielką własną firmę lokalną i jesteś w niej zarówno szefem jak i wykonawcą, a nawet jeśli masz niewielką załogę, to profil na Facebooku może wystarczyć. Zapewni on ci zarówno reklamę internetową i zasięg postów na wybranym obszarze i nie będziesz za bardzo musiał się angażować w e-biznes. Zajmiesz się prowadzeniem swojej firmy, do której prosty fanpage ma szansę przyciągnąć wielu nowych klientów.

Swoją drogą fanpage to też rodzaj strony internetowej. Takiej najprostszej, bez angażowania serwerów, domeny i jeszcze kilku innych rzeczy. To rodzaj prostej strony prowadzonej w miejscu gdzie już są twoi klienci. Świetne rozwiązanie w niektórych przypadkach, szczególnie że umożliwia jeszcze kilka innych funkcjonalności, których nie daje witryna-wizytówka, jak utrzymywanie ciągłego kontaktu i budowanie relacji z klientami na przykład za pomocą live'ów.

Do czego potrzebna mi własna strona internetowa?

Każdy biznes ma swoją specyfikę. W dzisiejszych czasach zwykło się mówić, “jeśli nie ma cię w Google, to nie istniejesz”. Czy zatem zaległości w jakości, czy w ogóle braku posiadania strony internetowej to coś złego dla działającej już firmy? Prowadząc firmę internetową od kilkunastu lat mógłbym z daleka krzyczeć, że “bez tego się nie da”, że “nie widzę innej możliwości”, i od razu wysłać klienta wprost do agencji interaktywnej w celu wydania kilku tysięcy na stronę WWW. Tak jak pisałem wcześniej są inne, prostsze rozwiązania, a strona na serwerze nie zawsze będzie niezbędna.

Najważniejsze, to aby w każdym działaniu założyć sobie cel. Musisz określić cele posiadana strony firmowej, czyli to do czego będzie przeznaczona i jaki efekt biznesowy ma ona przynieść. Dodatkowo, żeby po czasie móc to ocenić warto jest to mierzyć. Pozwoli to ci sprawdzić, czy wcześniejsze założenia zostały spełnione. Bez tego trudno będzie mówić o wyniku i efektach w odniesieniu do poniesionych kosztów w postaci gotówki, czy czasu przeznaczonego na budowanie e-biznesu, czy ewentualnych niespełnionych nadziei biznesowych.

Jak ocenić potrzebę zamiany strony internetowej firmy?

Zwykle spotykam się z tym, że właścicielom firm wydaje się, że należy zmienić dotychczasową stronę firmy na nowszą, ponieważ: 

  • nie daje ona im przychodów,
  • już długo funkcjonuje w sieci i się im opatrzyła,
  • nic na niej się nie dzieje,
  • zmieniają brand.

Nie każda strona będzie przynosić realne i mierzalne przychody. Czasem będą one ukryte. Jeśli celem jej posiadania będzie bezpośrednia sprzedaż, to oczywiście podpięcie do niej statystyk da nam po czasie wynik jej efektywności. Wtedy z założenia strona taka, która jest e-komersem z produktami i koszykiem, licznikiem ilości zamówień i przychodów ma przynieść firmie określone zyski. Taka strona jest inwestycją w narzędzie biznesowe do prowadzenia sprzedaży, czy zautomatyzowanym systemem pozyskiwania klientów i obsługi zleceń. To musi pracować “na piątkę”!

Są jednak sytuacje, gdy jednak witryna firmowa ma za zadanie pełnić zupełnie inną funkcję niż typowo sprzedażowe, czy być aktywnym narzędziem do docierania z gotową ofertą do potencjalnych klientów firmy. Tak dzieje się na przykład w przypadku:

  • firm produkcyjnych, prowadzących sprzedaż poprzez handlowców,
  • kancelarii usług doradczych, księgowych, finansowych, czy prawnych,
  • firm nakierowanych na działalność w segmencie B2B, choć to się już zmienia.

W takich przypadkach strona firmowa pełni głównie funkcję informacyjną i reprezentacyjną. Tu już nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na to “ile dzięki niej zarobiliśmy?”

Co do decyzji przedsiębiorcy o zmianie firmowej witryny internetowej na podstawie jego własnego wrażenia, to warto na chwilę się z tym wstrzymać. Lepiej najpierw sprawdź wyniki, przejrzyj statystyki efektywności witryny i przede wszystkim zapytaj użytkowników! To oni powinni o tym "decydować". W historii znane są przypadki, gdy nowe okazało się "gorszym" od "starego". Wtedy już niestety nie ma powrotu przeszłości.

Różne branże, różne potrzeby, to różne strony internetowe

Czy zatem strona WWW piekarni, czy cukierni będzie inna niż agencji reklamowej, czy firmy doradczej? Oczywiście, pod pewnymi względami na pewno mogą i nawet powinny się od siebie różnić. Merytorycznie, pod względem treści, czy grafiki, tak! Mówiąc już kolorystyce tła i  obiektów, czy ogólnego wyglądu strony jest tu pewna dowolność, jednak zawsze będzie to w jakimś stopniu wiązało z branżą, czy produktem. Jednak nadal będą to strony firm produkcyjnych, usługowych, czy handlowych, które mają spełniać tę samą funkcję: prezentować ofertę firmy.

Gdzie zatem szukać znaczących różnic pomiędzy stronami internetowymi firm? Na podstawie jakiego klucza określić przede wszystkim sposób ich wypełniania różnymi funkcjami i narzędziami. Odpowiedź nie jest taka trudna. Różnica zaczną się pojawiać jeśli zwrócimy uwagą na rodzaj odbiorcy, czyli potencjalnego klienta i sposób postrzegana przez niego firmy jako specjalisty w swojej branży. 

Kto jest odbiorcą Twoich treści internetowych?

W pierwszej kolejności powinniśmy odróżnić fakt, do jakiego rynku skierowana jest nasza oferta: do konsumentów, czy firm? Czy będzie to B2C, czyli rynek konsumencki, gdzie nasze produkty lub usługi rozwiązują problemy, spełniają oczekiwania i odpowiadają na potrzeby pojedynczych klientów. Czy trafiamy do rynku B2B, który rządzi się nieco innymi prawami w kontaktach pomiędzy przedstawicielami, czyli uczestnikami transakcji?

Nie można jednak zapominać o fakcie, że zarówno w rynku B2C, jak i B2B docieramy do ludzi. Odbiorcą naszych usług zawsze będzie człowiek. O ile na przykład zasady, które dominują w firmach będą wymagały pewnych określonych zachowań, to jednak człowiek, a nie maszyna, automat, czy robot decyduje o zakupie, czy o zainteresowaniu naszą ofertą. Często to osobiście przedsiębiorca, który odpowiada za rozwój swojej firmy, decyduje o tym co dla niego, czyli jego firmy będzie najlepsze. Podejmuje on takie same decyzje i ma przy tym takie same dylematy, jakie towarzyszą mu podczas codziennych zakupów dokonywanych w przydomowym sklepie, markecie, gdy wybiera fryzjera, czy mechanika, któremu oddaje do serwisu swój samochód.

Czy zatem potrzebujesz nowej strony internetowej?

Może być tak, że ten artykuł przekona cię, że nowa strona firmowa wcale nie jest ci potrzebna. Możesz też dojść do wniosku, że witryna którą masz jest OK, choć planowałeś ją zmienić. Jeśli jest wyłącznie wizytówką twojej działalności i wystarcza do potwierdzenia istnienia twojej firmy, nie rób tego jeszcze, o ile nie obawiasz się przez nią utraty wiarygodności :) Możesz też dojść do wniosku, że nadszedł już czas na zmianę. Mam nadzieję, że dzięki tym kilku radom sam będziesz mógł to ocenić, a jeśli nie, zawsze możesz zapytać mnie o pomoc.

Wiedz jednak, że dzisiejszy Internet to nie tylko to co widzimy w przeglądarce. Dziś biznes internetowy nie zaczyna się jeszcze na posiadaniu firmowej witryny w sieci. Trzeba zdecydowanie więcej, by o nim mówić. Dzisiaj biznes z wykorzystaniem sieci, to połączenia systemów o ogromnych możliwościach i mocach przeliczeniowym, przestrzenie chmurowe, które dysponują mocą przechowywania ogromnej ilości danych. Dzisiejszy Internet to aplikacje które można łatwo ze sobą łączyć w celu zwiększania efektywności ich działań i zwiększania sprawności i zwinności prowadzenia biznesu.

Pomyśl o ich wykorzystaniu dla rozwoju Twojej firmy. Nie patrz na e-biznes tylko poprzez pryzmat nowej strony internetowej. Te czasy już minęły!

Rozwijaj więc ze mną swój biznes! Nie wiesz jak? Czekam na Twój telefon lub e-mail.

Krzysztof Łukomski ekspert e-biznesu

Krzysztof Łukomski
właściciel firmy akebi.media

 

Zadzwoń, by porozmawiać o biznesie:

+48 604 59 26 25

 

Zobacz też inne artykuły w temacie e-biznesu?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl